Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հկ-ն և ՀՀ ԿԳՄՍՆ Կրթության ազգային ինստիտուտը, 2017-ին առաջին անգամ նախաձեռնեցին «Տեխնովացիա Հայաստան» ծրագիրը։
Տեխնովացիան աշխարհի խոշորագույն տեխնոլոգիական ձեռներեցության մրցույթ է 10-18 տարեկան աշակերտուհիների համար: Տեխնովացիա Հայաստան, այժմ Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան մրցույթով` Հայաստանը մասնակցում է Iridescent՝ շահույթ չհետապնդող կազմակերպության Տեխնովացիա միջազգային ծրագրին։
Ծրագրի շրջանակում 8-12 տարեկան աղջիկները կազմում են սկսնակ թիմեր, 12-15 տարեկանները կրտսեր, իսկ 15-18 տարեկանները՝ ավագ թիմեր։ Տեխնովացիա աղջիկներ ծրագիրը բաղկացած է 12 շաբաթյա առցանց, 50-ժամյա ուսումնական ծրագրից, որը հասանելի է բոլոր գրանցված մասնակիցներին։
ՈՒսուցման ընթացքում, երեքից հինգ հոգուց բաղկացած աշակերտուհիների խմբերն իրենց մենթորի հետ միասին, ուսումնասիրում են չորս մոդուլ` ծրագրավորում, շուկայագիտություն/մարքեթինգ, բիզնես, ԱԲ/արհեստական բանականություն (Artificial Intelligence), փիթչինգ (pitching)։ Աշակերտուհիներն իրենց համայնքներում առանձնացնում եմ ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման հիմնախնդիրներից (UN Key Sustainable Development Goals, SDG-s)՝ բխող՝ բնապահպանական, աղքատության վերացման, խաղաղության, հավասարության, կրթութական ու առողջապահական խնդիր ու փորձում են լուծում տալ դրանց բջջային հավելված ստեղծելով։
Դասընթացներն անցկացվում եմ Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական Ինստիտուտի (Massachusetts Institute of Technology,MIT, USA) կողից մշակված նյութերով։ Թիմերը ստեղծում են բջջային հավելվածները App Inventor կամ Thunkable ծրագրերով։
2009-ից ի վեր ավելի քան 25,000 աղջիկներ են մասնակցել Տեխնովացիա միջազգային ծրագրին՝ աշխարհի ավելի քան 115 երկրներից (աղբյուրը՝ technovationchallenge.org)։
Հայաստանյան թիմերի համար կազմակերպվում են հայերեն լեզվով վերապատրաստական դասընթացներ, տեսադասեր ու տեսանյութեր, իսկ հեռավոր շրջանների թիմերի համար՝ հեռավար խորհրդատվությունների շարք։ Առցանց ծրագիրը բազմակոմպոնենտ է՝ այն բջջային հավելված ստեղծելու գիտելիքներով ապահովելուց զատ, զարգացնում է 10-18 տարեկան աշակերտուհիների քննադատական մտածողությունը, համայնքներում սոցիալական խնդիրների վերհանման ու դրանց լուծումներ գտնելու նախաձեռնողականությունը, արտադրանք ստեղծելու ու այն օգտատերերին առաջարկելու հմտությունները։
2017 թվականից Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան ծրագրի ընթացքում սոցիալական տարբեր խնդիրներին առնչվող 138+ հավելված է ստեղծվել, 316+ թիմ, 1600+ աշակերտուհի, 300+ մենթոր է մասնակցել Հայաստանի բոլոր մարզերի մեծ ու փոքր քաղաքներից, գյուղերից, որոնք տեխնոլոգիական ժամանակակից գիտելիքներ են ձեռք բերել:
Տեխնովացիա ծրագիրը մեծ ուշադրություն է դարձնում համայնքի ստեղծման վրա։ Ծրագրի հիմքում դրված է աղջիկների, ուսուցիչների ու համայնքի փոխհամագործակցությունը՝ հիմնահարցերի առանձնացման ու դրանց տեխնոլոգիական լուծումներ տալու համար՝ տեխնոլոգիաների կիրառման օգնությամբ։ Թիմերը սկզբում մրցում են Հայաստանում, ապա հաղթողները հնարավորություն են ստանում մասնակցելու Google-ի կողմից կազմակերպված միջազգային մրցույթին։ Հաղթող թիմերը հրավիրվում են համաշխարհային գագաթնաժողովին ու մրցանակաբաշխությանը՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում (Massachusetts Institute of Technology)՝ Բոստոնում։
2017թ-ից ՀԸԲՄ խորհրդի անդամ, Սինոփսիս Հայաստանի նախագահ, Սինոփսիս կորպորացիայի գլխավոր ճարտարապետ՝ Երվանդ Զորյանը դարձավ Տեխնովացիա Հայաստան ծրագրի Բարի կամքի դեսպան՝ ՀԸԲՀ Հայաստանի Կամուրջ (AGBU Armenia’s BRIDGE4CSOs) ծրագրի շրջանակում։
տես ՝ https://web.facebook.com/AGBUArmenia/videos/897785510384818/
2017թ-ին Կարբիի One Step Ahead թիմը հաղթող ճանաչվեց Հայաստանյան Տեխնովացիա ծրագրում ու հնարավորություն ստացավ մասնակցելու միջազգային մրցույթին, որտեղ հաղթող դարձավ կրթություն անվանակարգում, ինչպես նաև արժանացավ հանդիսատեսի համակրանք մրցանակին։
տես՝ https://web.facebook.com/AGBUArmenia/videos/897785510384818/
Մեկ քայլ առաջ թիմը հրավիրվել է բազմաթիվ միջոցառումների, հարցազրույցների։
Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան 2021ծրագրի մասին՝
2021թվականին խրախուսվում է ստեղծել բջջային հավելվածներ, որոնք կթիրախավորեն ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներից բխող հիմնահարցերը, (Sustainable Development Goals/SDG-s)՝ բնապահպանություն, աղքատություն, խաղաղություն, հավասարություն, կրթություն, առողջապահություն, ու ոչ միայն։
Մինչև 2025 թվականը՝ ներառական բաղադրիչը ներդված կլինի ՀՀ կրթության ոլորտում առանց բացառության։
2021 թվականին թիմերին խրախուսվում է ստեղծել հավելվածներ, որոնք նախատեսված կլինեն ներառականությանն ու դրա հիմնահարցերին։ Առաջին անգամ Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան ծրագրում թիմերում կներգրավվեն հատուկ կարիքներով աղջիկներ ու մենթորներ։
2017-2021թթ Տեխնովացիա Հայաստան/Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան մրցույթը ֆինանսավորվել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Հասարակայնության հետ կապերի գրասենյակի, ՀԲԸՄ “ՔՀԿամուրջ” ծրագրի, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից տրամադրած դրամաշնորհներով։
Տեխնովացիա Հայաստան աղջիկներ մրցույթին աջակցեցել են Սերվիս տիտան ընկերությունը, Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունը, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը, Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը, Յունիքոմփ ընկերությունը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, Ֆիզմաթ դպրոցը, Արարատ բանկը, Վոլտերման ընկերությունը, Օնեքս ընկերությունը:
https://www.youtube.com/watch?v=7qS3y8OI3Do
Սերվիս Տիտան ընկերության համասեփականատեր Վահե Կուզոյանի ողջունի տեսաուղերձը Տեխնովացիա աղջիկներ Հայասատան մրցույթին։
2017 Տարածաշրջանային սկիպիդար իրադարձություն
2017 Տարածաշրջանային հաղթողներ
2020
Սույն թվականի մայիսի 17, 19, 21 տեղի ունեցավ Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան 2021 տարածաշրջանային մրցույթը, որին մասնակցեց ընդհանուր թվով 48 կրտսեր և ավագ թիմ Երևանից ու Հայաստանի բոլոր մարզերից: Մրցույթի երեք օրերի ընթացքում ՏՏ ոլորտի փորձագետները դիտեցին ու գնահատեցին բջջային հավելվածների գաղափարները ու կիսվեցին կարևոր խորհուրդներով։ Մրցույթը տեղի ունեցավ Եվրոպական համալսարանում։
Մայիսի 17 մրցում էին 13կրտսեր թիմեր։ Մրցույթի առաջին օրվա բացման խոսքով ելույթ ունեցավ Եվրոպական համալսարանի պրոռեկտոր՝ պարոն Սողոմոնյանը։ Նա իր խոսքում աղջիկներին հաջողություններ մաղթեց ու ազդարարեց մրցույթի սկիզբը։
Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հ/կ-ի նախագահ Նարինե Աբազյանը նույնպես ողջունեց թիմերին, մենթորներին, ժյուրիի անդամներին:
Օր 1, մայիսի 17
Օր 2, մայիսի 19
Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան տարածաշրջանային մրցույթին մասնակցում էին 21ավագ թիմեր։ Մրցույթի մասնակիցներին ողջույնի խոսք ասաց ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջազգային համագործակցության վարչության Եվրասիական տնտեսական միության և Անկախ պետությունների համագործակցության հարցերով բաժնի պետ Հասմիկ Ահարոնյանը։ Տիկին Ահարոնյանն իր խոսքում կարևորեց ծրագրի նշանակությունն ու հետագա համագործակցության հույս հայտնեց։ Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հ/կ-ի նախագահ Նարինե Աբազյանը իր ջերմ ողջույնով կիսվեց մասնակիցների հետ ու ներկայացրեց ՏՏ ոլորտում մեծ հաջողությունների հասած Սերվիս Տիտան կազմակերպության ստեղծման պատմությունը՝ կազմակերպության համահիմնադիր Վահե Կուզոյանի տեսաուղերձով կիսվելով միջոցառման մասնակիցների հետ։
ՕՐ 3, մայիսի 21
Երրորդ օրվա բացման խոսք ասաց Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հասարակական կազմակերպության նախագահ՝ Նարինե Աբազյանը ողջունելով, թիմերին, մենթորներին, ժյուրիի անդամներին ու հյուրերին։
Տեխնովացիա Աղջիկներ Հայաստան 2021
Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան 2021 տարածաշրջանային Մրցանակաբաշխություն
2017թվականից ի վեր Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հասարակական կազմակերպությունը կազմակերպում է Տեխնովացիա աղջիկներ ծրագիրը Հայաստանում։
Ամեն տարի ծրագրի ավարտին տարածաշրջանային մրցանակաբաշխություն է կազմակերպվում, որով ամփոփվում են ծրագրի արդյունքները։
Այս տարի առնաձնահատուկ էր, քանի որ նշվում էր Տեխնովացիա աղջիկներ ծրագրի Հայաստանում իրականացման հինգերորդ տարին ու Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հասարակական կազմակերպություն ստեղծման տասնամյակը։
Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան 2021 տարածաշրջանային մրցանակաբաշխության սկզբում, թիմերը ներկայացրին իրենց կատարած աշխատանքների արդյունքները՝ Կանայք և տեղեկատվական հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ կազմակերպված ցուցահանդեսում։
.jpg)
Մրցանակաբաշխության սկիզբը հայտարարեց ու բացման խոսք ասաց Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հ/կ-ի նախագահ, Տեխնովացիա աղջիկներ ծրագրի տարածաշրջանային դեսպան՝ Նարինե Աբազյանը։
Հարավային Կովկասում Ֆինլանդիայի դեսպան՝ տիկին Կիրստի Նարինեի ողջույնի խոսքը ծրագրի մասնակիցներին։
https://drive.google.com/file/d/1S1QGBIldQAmvQvdVIuPY3qq-MJvULkAD/view
Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան ծրագրի Բարի կամքի դեսպան՝ Երվանդ Զորյանի տեսաուղերձը ծրագրի մասնակիցներին։
https://drive.google.com/file/d/1-9pBK306BGbjmh6-UN8VChKPYUK377Xa/view
Սերվիս Տիտան կազմակերպության համահիմնադիր Վահե Կուզոյանի տեսաուղերձը թիմերին։
https://www.youtube.com/watch?v=RMeVqtYk0no&t=5s
Երեք ավագ թիմերի գլխավոր մրցանակ հանձնեց Սերվիս Տիտան ընկերության Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն՝ Աշոտ Տոնոյանը։
Երեք կրտսեր թիմերի գլխավոր մրցանակ հանձնեց Սինոփսիս Արմենիա ընկերության ղեկավար՝ Հովիկ Մուսայելյանը։
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցավ նաև Օրիոն ինովեիշնս Արմենիայի ներկայացուցիչ՝ Արմեն Քերլոփյանը։
Համայնքի զարգացմանը նպաստող հավելվածներ ստեղծելու համար պարգևատրվեցին թիմեր, որոնց մի մասին մրցանակները հանձնեց ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ՝ Էդուարդ Մուսայելյանը։
Հատուկ մրցանակ հանձնեց թիմին՝ Եվրոպական համալսարանի փոխռեկտոր՝ Վահրամ Սողոմոնյանը։
Գայանե Ստեփանյանը, Արարատբանկի թվային ծառայությունների դեպարտամենտի ղեկավար, թիմերին հանձնեց համայնքի զարգացման համար մրցանակներ։
Թիմերին հավաստագրեր ու մրցանակներ հանձնեց նաև Լոկատոր, Արմենիա ընկերության նախագծերի ղեկավար՝ Դիանա Բաբախանովան։
Chessify ընկերության ներկայացուցիչը նույնպես շնորհավորեց թիմերին ու կազմակերպության կողմից սահմանված մրցանակ հանձնեց թիմերից մեկին Արհեստական բանականության կիրառմամբ բջջային հավելվածում, որն ուղղված էր համայնքի զարգացման հիմնահարցին։
Onex ընկերության համահիմնադիր Հարութ Աբրահամյանը վկայականներ հանձնեց թիմերին`համայնքի զարգացմանն նպատաուղղված բջջային հավելվածներ ստեղծելու համար։
Վկայականներ հանձնեց նաև ներառական թիմերի հետ աշխատող փորձագետ՝ Վարսենիկ Հովսեփյանը, Կրթության զարգացման և նորարարության ազգային կենտրոնից։
«ԱԳԱԹ» ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՆԵՑՈՂ ԿԱՆԱՆՑ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ հասարակական կազմակերպության (ՀԿ) համահիմնադիր՝ Գայանե Գրիգորյանը։
Վկայականներ հանձնեց նաև Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հ/կ-ի ծրագրերի համակարգող՝ Անի Մանուկյանը։
Վկայականներ հանձնեց նաև Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հ/կ-ի դասընթացավար՝ Թամարա Հովհաննիսյանը։
Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հ/կ դասընթացավար՝ Նարեկ Մամիկոնյանը հանձնեց վկայականներ մի շարք թիմերի։
Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան 2022
Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան 2022-ի շրջանում ավելի քան 67թիմ մասնակցեց Երևանից ու Հայաստանի բոլոր մարզերից։
Թիմերն իրենց գաղափարները ներկայացրին մայիսի 23, 25, 27
Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան 2022 ծրագրի հովանավորն է
Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութիւնը
«Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան 2022» մրցույթին աջակցում են Սերվիս Տիտան ընկերությունը, Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունը, Տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը, Տեխնովացիա ընկերությունը, Եվրոպական համալսարանը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը, GG ընկերությունը, Արարատ բանկը:
Oր 1 մայիսի 23
սկսնակ թիմեր
2022թ մրցաշարի ընթացքում թիմերի մասնակիցների տարիքային շեմը փոխվեց ու ծրագրին հնարավորություն ստացան մասնակցելու 8 տարեկանից սկսած։
Մրցույթը տեղի ունեցավ Եվրոպական Համալսարանում։
Օր 2, մայիսի 25
կրտսեր թիմեր
Մրցույթը տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում
Օր 3, Մայիսի 27
ավագ թիմեր
Մրցույթը տեղի ունեցավ Եվրոպական համալսարանում
2022 թվականին Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան ծրագրի շրջանակում ավագ թիմերը ներկայացրին համայնքաին խնդիրներ ու դրանց լուծումներ առաջարկեցին բջջային հավելվածների ու արհեստական բանականության պրոտոտիպերի միջոցով։
Տեխնովացիա աղջիկեր Հայաստան 2022 մրցանակաբաշխություն
Սույն թվականի հունիսի 26–ին «Էլիտ Պլազա» բիզնես կենտրոնի մեծ սրահում տեղի ունեցավ «Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը» հկ-ի կողմից կազմակերպած «Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան 2022» մրցույթի ամփոփման և մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը։
Տեխնովացիան աշխարհի տեխնոլոգիական ձեռներեցության խոշորագույն մրցույթ է 8-18 տարեկան աղջիկների համար: Ծրագրի նպատակն է ոգևորել և հզորացնել երիտասարդ աղջիկներին՝ դառնալու նորարարներ և առաջնորդներ`` լուծելով իրենց համայնքների խնդիրները, ծրագրի շրջանակում ստացած ձեռներեցության և տեխնոլոգիական գիտելիքների միջոցով:
Մինչ մրցանակաբաշխությունը նույն օրը կազմակերպվել էր ցուցահանդես, որտեղ թիմերը ներկայացրին իրենց ստեղծած բջջային հավելվածները և արհեստական բանականության պրոտոտիպերը։
«Տեխնովացիա Աղջիկներ Հայաստանյան 2022» մրցանակաբաշխությանը բացման խոսքով հանդես եկան ”Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը” հկ նախագահ Նարինե Աբազյանը, նախագծերի ղեկավարներ՝ Ռուզաննա Ստեփանյանը և Անի Մանուկյանը։
Հաջողության պատմությամբ ու հավելվածի զարգացման նոր փուլով կիսվեց նախորդ տարվա Գրան պրի մրցանակին արժանացած “Future Voice” կրտսեր թիմի մենթոր Լալա Խուրշուդյանը։
«Տեխնովացիա Աղջիկներ Հայաստանյան 2022»մրցանակաբաշխությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար՝ Դավիթ Սահակյանը, կարևորելով աղջիկների ակտիվ մասնակցությունը Տեխնովացիա ծրագրում, որը ուղի հարթում ՏՏ ոլորտում ներգրավելու համար ապագայում, ոգևորեց աղջիկներին շարունակելու աշխատել իրենց նախագծերի վրա, նաև կիսվեց արժեքավոր խորհուրդներով։
Սինոփսիս Արմենիա ընկերության տնօրեն՝ Հովիկ Մուսայելյանն իր ելույթում նշեց, որ ընկերությունը կարևորում է ծրագիրն ու դա ապացուցում է արդեն վեցերորդ տարի ծրագրի կողքին լինեոլով, որպես գործընկեր։ Այս տարի էլ Գրան պրիի արժանացած երեք կրտսեր և մեկ սկսնակ թիմերը դրամական մրցանակներ ստացան Սինոփսիս Արմենիա ընկերություն կողմից
Ոգևորող ելույթով հանդես եկան ՏՀՏ գործատուների միության Գործադիր տնօրեն՝ Էդուարդ Մուսայելյանը, Հայաստանի եվրոպական համալսարանի պրոռեկտոր՝ Վահրամ Սողոմոնյանը, Արարատ բանկի թվային ծառայությունների վարչության պետ՝ Գայանե Ստեփանյանը,ծրագրի ժյուրիի անդամներ։
Վեցերորդ տարին է Հայաստանը մասնակցում է ծրագրին: 2017 թվականից Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան ծրագրի ընթացքում սոցիալական տարբեր խնդիրներին առնչվող 242 հավելված է ստեղծվել, 10 արհեստական բանականության պրոտոտիպ։ 510 թիմ, 2552 աշակերտուհի, 511 մենթոր է մասնակցել Հայաստանի բոլոր մարզերից ու Երևանից։ :
Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան 2022 մրցաշրջանի մարտահրավերներն էին՝
Այս տարի ծրագրին գրանցվեցին 464 աշակերտուհիներ և 109 մենթորներ, 103 թիմեր ձևավորվեցին, հայաստանյան կիսաեզրափակիչ փուլ դուրս եկան 67 թիմեր, ներառյալ 10 ներառական թիմեր այդ թվում 17 թիմեր, որոնք օգտագործեցին արհեստական բանականության մոդուլ:
Մայիսի 23-ին, 25-ին, 27-ին «Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստանյան 2022» մրցույթին մասնակցած թիմերը ժյուրիին ներկայացրեցին իրենց բջջային հավելվածները կամ արհեստական բանականության պրոտոտիպերը, որի արդյունքում, ինչպես նաև առցանց գնահատման արդյունքում ժյուրին որոշեց հաղթող թիմերին: «Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստանյան 2022» մրցանակաբաշխության հաղթող թիմերը մրցանակներ ստացան տարբեր անվանակարգերում՝ Համայնքի զարգացման, լավագույն նախագիծ և ալն:
Տեխնովացիա աղջիկներ Հայաստան 2022 տարածաշրջանային մրցույթի հաղթող թիմերը՝
Սկսնակ թիմ(եր)---Big Future թիմը My Little Home ԱԲ պրոտոտիպ, Կարճաղբյուր Գեղարքունիք
Կրտսեր թիմ(եր)--IT Friendship թիմը Sly Source Location հավելված, Երևան
Artemis's Followers թիմը Zoolandia հավելված, Երևան
Opposite թիմը Eduquest հավելվածը, Երևան
Ավագ թիմ(եր)-- Light is Power թիմը, Smart Wood for the Blind ԱԲ տրոտոտիպ, Լուսակունք, Գեղարքունիք
System Breakers թիմը, Armculture հավելվածը, Երևան
«Տեխնովացիա Աղջիկներ, Հայաստան 2022» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութիւնի դրամաշնորհով: «Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան 2022» մրցույթին աջակցում էին , Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունը, Տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը, Տեխնովացիա ընկերությունը, Հայաստանի Եվրոպական համալսարանը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը, GG ընկերությունը, Արարատ բանկը:

In 2007 Women and Information Society NGO in partnership with The National Institute of Education initiated Technvation Armenia program for the first time.
Technovation is an international competition in which girls between the ages of 8 and 18, from more than 100 countries, participate.Technovation offers girls around the world the opportunity to learn the skills they need to emerge as entrepreneurs and technology leaders.
8-12 age group schoolgirls form beginner teams, 12-15 junior teams and 15-18 year old girls senior teams. Technovation Girls program consists of 12 week online training for 50 hours, which is available to everyone.
At 12-week training teams with five girls and a mentor study four modules; Coding, AI (Artificial Intelligence), Marketing, Business Plan, and Pitching. Teams identify a social issue in their communities aligned with UN Key Sustainable Development Goals, SDG-s; nature protection, poverty elimination peace, equality, education and healthcare and try to solve the issues with developing mobile applications.
Massachusetts Institute of Technology, USA, developed the 12-week training course. Teams make applications using App Inventor or Thunkable programs.
Training materials are in Armenian, which are shared with team members. A series of distance consultations are organized for the teams from remote regions.
The online program is multicomponent; apart from giving teams mobile application creating skills and knowledge, it also develops critical thinking, initiation taking for social issues in communities, product creating and offering to potential users.
Since 2009 25,000+ girls have participated in Technovation international program from 115+ countries. (source՝ technovationchallenge.org).
Since 2017 316+ teams, 1600+schoolgirls, 300+mentors from all over Armenia have participated in the program. 138+ mobile applications on social issues have been developed. They have had a chance to gain updated information and knowledge.
Technovation program accentuates community building. The bottom line of the program is girls’ mentors’ and community interconnection to detect social issues and come up with solutions with technology. Teams first compete in Armenia, and then winning teams get a chance to participate in the international competition organized by Google. Winners are invited to the world award ceremony in Massachusetts Institute of Technology, Boston.
In 2017 AGBU board member, Synopsys Armenia president, Synopsys Corporation head architect Ervant Zorian willingly agreed to become Good Will Ambassador for Technovation Armenian program in the frame of AGBU Armenia’s BRIDGE4CSOs.
In 2017 One Step Ahead team from Karbi, Aragatsotn marz became Technovation Armenia competiton winner and had a chance to participate in the international competition. The team won the firt prize in education nomination for developing Armenian Sign Language mobile application. One Step Ahead was also awarded people's award.
see՝ https://web.facebook.com/AGBUArmenia/videos/897785510384818/
One Step Ahead team has participated in many events, interviews.
In 2021 teams are challenged to develop mobile apps that address issues align with Sustainable Development Goals (SDGs): Environment, Poverty Elimination, Peace, Equality, Education,Health and not only.
In 2021schoolgirls and mentors with special needs will be encouraged to participate. Participants with special needs will be provided with necessary assistance.
By 2025 inclusive component will be implemented in educational system of Armenia without exception.
2017-2021 Technovation Armenia/Technovation Girls has been financed by the grants provided by US state department Small Grants program, AGBU Bridge for CSO-s, The Ministry of Foreign Affairs of Finland.
Technovation Girls, Armenia has been supported by Service Titan, Synopsys Armenia, UN office, Armenia, Union of employers of Information and Comunication Technologies, AUA, Enterprise Incubator Foundation/EIF, Physics and Mathematics Specialised School, Ararat Bank, Volterman company, Onex company.
https://www.youtube.com/watch?v=7qS3y8OI3Do Service Titan co-founder Vahe Kuzoyan sent his videomessage to the teams in Technovation Girls, Armenia regional competition.
Technovation Armenia 2019 Award Ceremony
2017 Regional Pitch Event
2017 Regional Winners
2018 Award Ceremony
2019 Award Ceremony
2020 Regional Pitch Event
May 17, 19, 21 Technovation Girls, Armenia 2021 regional competition was held with 48 junior and senior teams from Yerevan and all marzes of Armenia. IT sector experts evaluated pitch and the ideas of the mobile applications and shared valuable recommendations with the teams. The competition took place in European University, Yerevan.
May 17, 13 teams competed. The competiton was announced open with a welcoming sppech delivered by V.Soghomonyan, deputy rector, Eropean University. He wished the girls success.
Women and Information Society NGO president, Narine Abazian also welcomed the teams, mentors, and the judges.
Day 1, May 17
Day 2, May 19
21 senior teams participated in the regional competiton on May 19. Hasmik Aharonyan, acting Head of International Cooperation Department at Ministry of High Tech Industry of the Republic of Armenia welcomed the teams, all the participants and stressed the importance of the program and hoped for future cooperation. Women and Information Society NGO president Narine Abazian greeted the teams, mentors, jury and shared Vahe Kuzoyan's, co-founder of Service Titan company greeting videomessage with the participants of the competiton.
Day 3, May 21
Women and Information Society NGO president Narine Abazian welcomed all the participants, guests, jury of the competition day.
Technovation Girls, Armenia, 2021
598 +17 participants
92 teams
488 schoolgirls
107 mentors
48 semi-finalists
17 jury
3 special education experts
Regional Awards Ceremony
Since 2017 Women and Information Society, NGO has been administring Technovation girls, in Armenia.
Every year at the end of the program, award ceremony is held which sums up the outcomes.
2021 was special as the 5th year of the program implementation in Armenia was celebrated. Women and Informantion Society NGO also had a special occasion as it marked the 10th year of establishment.
Technovation girls, Armenia 2021 teams before the Award Ceremony introduced the results of their ideas in the expo initiated by Women and Information Society NGO.
.jpg)
Women and Information Society NGO president, Technovation Girls, Armenia regional ambassador Narine Abazian made a welcoming speech which heralded the beginning of the Award Ceremony.
The Ambassador of Finland to South Caucasus, Mrs. Kristi Narinen sent her inspirational videomessage to the particiants of the event.
https://drive.google.com/file/d/1S1QGBIldQAmvQvdVIuPY3qq-MJvULkAD/view
Technovation Girls, Armenia program Good Will Ambassador, Ervant Zorian's videomessage for the participants of the event.
https://drive.google.com/file/d/1-9pBK306BGbjmh6-UN8VChKPYUK377Xa/view
Service Titan company co-founder Vahe Kuzoyan's videomessage to the participants of the event.
https://www.youtube.com/watch?v=lKsZBFAjUW4
Three senior teams receive Grand Prix from ServiceTitan Armenia office head Ashot Tonoyan.
Three junior teams received Grand Prix by Synopsis Armenia head, Hovik Musayelyan.
Orion Innovations Armenia representative Armen Kherlopian greeted the teams, mentors
and organisers warmly.
Vahram Soghomoyan, deputy rector of European University presented on of the teams with a special prize.
Gayane Stepanyan, head of the department of digital services, Araratbank presented teams with certificates for developing mobile applications to develop community.
Diana Babakhanova, project manager in Locator, Armenia presented the teams with certificates and prizes.
Chessify comany representative also greeted the teams and presented a team with a special prize nominated by the company for incorporating AI to develop community.
Onex company co-founder Harout Abrahamyan presented the teams with certificates for creating mobile applications addressing community issues.
Experts who worked with inclusive teams; Varsenik Hovseyan--National Center For Education Develoment and Innovation Foundation (Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia) and Gayane Grigoryan, co-founder of «AGATE»Rights Defense Center for Women with Disabilities NGO also presented teams with certificates and shared their experience working with inclusive teams with the event particiants.
Ani Manukyan--Women and Information Society NGO, programms coordinator resented 3 teams with certificates.
Tamara Hovhannisyan--Women and Information Society NGO, Technovation Girls, Armenia program instructor presented the teams with certificates.
Narek Mamikonyan, instructor in Technovation Girls, Armenia, presented certificates to the teams.
Technovation Girls Armenia, 2022
67 teams from Yerevan and all mares of Armenia participated in the program
The teams pitched their ideas on May 23, 25, 27
Technovation Girls Armenia 2022 donor is
Calouste Gulbenkian Foundation
Technovation Girls Armenia, 2022 supporters are
Service Titan, Synopsys Armenia, Union of Employers of Information and Communication Technologies (UE ICT), Technovation, European Unversity, Armenian National Plytechnical Unversity, GG company, Ararat Bank
Day 1 May 23
Beginners
Technovation Girls, Armenia 2022, 8 year old girls were granted a chance to participate in the program.
The competition took place in European University
Day 2, May 25
Junior Teams
The competiton took place in National Polytechnic University of Armenia
Day 3, May 27
Senior Teams
In the frame of Technovation Girls Armenia 2022 senior teams presented community issues and offered solutions with mobile applications and AI prototypes.
Technovation Girls Armenia 2022
Award Ceremony
June 26, 2022 "Technology Girls, Armenia 2022" award ceremony organized by "Women and Information Society" NGO took place in "Elit Plaza" business center.
Technovation is the world's largest technology entrepreneurship competition for girls aged 8-18. The goal of the program is to inspire and empower young girls to become innovators and leaders by solving problems in their communities with entrepreneurship and technological knowledge gained within the program.
An expo was organized on the same day before the awards ceremony. The teams presented their ideas of mobile applications and artificial intelligence prototypes.
Narine Abazyan, president of "Women and the Information Society", project managers Ruzanna Stepanyan and Ani Manukyan gave opening speeches at the award ceremony.
Lala Khurshudyan, the mentor of "Future Voice" junior team that won the Grand Prix last year, shared their success story and the new stage of the application's development.
Davit Sahakyan, RA Deputy Minister of High-tech Industry, made a welcome speech highlighting the active participation of girls in Technovation Girls program, which paves the way for their involvement in IT sector in the future, encouraged the girls to continue working on their projects.
Hovik Musayelyan, head of Synopsis Armenia company, mentioned in his speech that the company values the program and they proves it by standing next to the program for the sixth year as a partner.
This year, the three junior and one beginners teams that won Grand Prix received prizes from Synopsys Armenia.
Eduard Musayelyan, Executive Director of UEICT, Vahram Soghomyan Vice-Rector of European University of Armenia, Gayane Stepanyan, Head of the Digital Services Department of Ararat Bank, members of jury encouraged the teams and wished success in their future endeavors.