Ողջույն, ես Թամարան եմ, մասնագիտությամբ ծրագրավորող եմ։ Ավարտել եմ Երևանի պետական համալսարանի Կիրառական մաթեմատիկայի բաժինը։
Դպրոցական տարիքից մեծ հետաքրքրություն եմ ունեցել ՏՏ ոլորտով։
2013թվականին մասնակցել եմ ՏՀՏ ոլորտի աղջիկների միջազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը, որի շրջանակում հաղթող եմ ճանարվել տեղեկատվական հասարակություն լուսաբանման լավագույն տեսանյութը ներկայացնելու համար ու դարձա ծրագրի ակտիվ մասնակիցն ու դեսպանը։
ՏՀՏ ոլորտի աղջիկների միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումն իրականացվում է Կանայք և տեղեկատվական հասարակությունը հ/կ-ի կողմից ամեն տարվա չորրրորդ ամսվա չորրորդ շաբաթվա չորրորդ օրը 2012 թվականից ի վեր։ Արդեն ավելի քան չորս տարի է ինչ համագործակցում եմ Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան ծրագի հետ, որպես կոդավորման դասընթացավար ու թիմերի մենթոր։ Աշխատում եմ ANEL ազգային ինժեներական լաբորատորիաների ռոբոտաշինության լաբորատորիայում։
Թերեզա Թումանյան
Ողջու՜յն, ես Թերեզան եմ, 17 տարեկան, սովորում եմ Աշտարակ քաղաքի ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանում։ Պատրաստվում եմ մասնագիտանալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, զբաղվել ծրագրավորմամբ ու ձեռներեցությամբ։ Կողմնորոշմանս մեջ շատ կարևոր դեր է խաղացել Տեխնովացիա Հայաստան (Տեխնովացիա աղջիկներ) ծրագիրը, որի ընթացքում ավելի հստակ պատկերացում կազմեցի ՏՏ ոլորտի մասին և կարևոր հմտություններ ձեռք բերեցի։
Եվ այսպես, 2017 թվականին Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվեց Տեխնովացիա Հայաստան տարածաշրջանային մրցույթը որին հնարավորություն ունեցա մասնակցելու։ Համադասարանցիներիս հետ ձևավորեցինք Girls’ Punch թիմը՝ ինֆորմատիկայի ուսուցչուհի Նարինե Մեսրոպյանի ղեկավարությամբ, և դիմեցինք ծրագրին։ 12 շաբաթվա ընթացքում ձեռք բերեցինք հիմնավոր գիտելիքներ և հմտություններ այնպիսիս ոլորտներում, ինչպիսիք են ծրագրավորումը, ձեռներեցությունը, շուկայագիտությունն ու հանրային խոսքը։ Ուսումնասիրություններին զուգահեռ, մշակեցինք մի գաղափար և սկսեցինք աշխատել հավելվածի վրա։ Ի վերջո, մենք պատրաստեցինք Safe Internet բջջային հավելվածը, որի առաքելությունն է օգնել համացանցից կախվածություն ունեցող անձանց։ Safe Internet նախագիծը Տեխնովացիա Հայաստան/Technovation Armenia ծրագրի շրջանակներում արժանացավ գլխավոր մրցանակի։ Այս ձեռքբերումն էլ ավելի խթանեց իմ հետաքրքությունը ՏՏ ոլորտի նկատմամբ։
Տեխնովացիա Հայաստան 2017 ծրագրի մրցանակաբաշխությունից հետո ընտրվեցի Տեխնովացիա Չելենջ/Technovation Challenge/ ծրագրի աշակերտուհի-դեսպանը Հայաստանում։ Իմ գլխավոր առաքելությունն էր այլ աղջիկներին հրավիրել մասնակցելու ծրագրին, ծանոթանալ ՏՏ ոլորտին և ձեռներեցությանը։ Աշտարակ քաղաքում տարբեր հանդիպումներ իրականացնելով բազում աղջիկների հետ, կազմեցի /Տեխնովացիա Չելենջ/Technovation Challenge-ի մասնակից 2 թիմ՝Dream Team և Codice Puellis, ինքս դարձա վերջինիս անդամը: Թիմերի հետ կիսվեցի Տեխնովացիա ծրագրի ընթացքում ձեռք բերած փորձով և հմտություններով, և, ի վերջո, ծնվեց 2 գաղափար։ Dream Team-ը մշակեց ArmTour հավելվածը, որով զբոսաշրջինկերը կգտնեն անհրաժեշտ տվյալներն ու մանրամասները Հայաստանում ճամփորդելու համար։ Codice Puellis թիմը հանդես եկավ 1ofU հավելվածով, որի առաքելությունն է օգնել աուտիզմով երեխաներին առօրյա կյանքում, հեշտացնել շփումը շրջապատի հետ։ 1ofU նախագիծն արժանացավ Տեխնովացիա Հայաստան/Technovation Armenia 2018-ի գլխավոր մրցանակի(Grand Prize):
Ոգևորված ու եռանդուն մենք շարունակեցինք բարելավել 1ofU հավելվածը և դիմեցինք Sevan Startup Summit 2018-ին։ Մրցույթին դիմել էին շուրջ 800 նախագծեր, որոնցից մոտ 100 մասնակցեցին միջոցառմանը, այդ թվում նաև մենք։ 2018թ հուլիսին Սևանի ափին տեղի ունեցած Sevan Startup Summit 2018-ի շրջանակներում ես ծանոթացա ստարտափ էկոհամակարգի թե՛ հայ, թե՛ արտասահմանցի առաջատար մասնագետների հետ, ձեռք բերեցի հմտություններ ձեռներեցության, մարքետինգի և այլ շատ ոլորտներից։ Նախագիծն արժանացավ բարձր գնահատանքին և դարձավ EduTech (Կրթություն) անվանակարգի հաղթողը, ստանալով $1500 մրցանակ։ Մրցանակաբաշխության ժամանակ, բեմի վրա մեր մրցանակը կրկնապատկվեց AICA-ի հիմնադիր և նախագահ պարոն Արթուր Միքայելյանի կողմից։ Ստացված $3000-ով մենք մշակեցինք մեր հավելվածը, և այժմ այն հասանելի է Google Play Store-ում։
Հավելվածը դարձել է նաև European Youth Award 2018 միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլին մասնակից 9 ստարտափերից մեկը։ Այն ներկայացրել եմ SEEDIG6 համաժողովին, DigiTech expo 2019-ին, EMERGE տեխնոլոգիական համաժողովին Մինսկում, որտեղ դարձա կիսաեզրափակչի մասնակից։
2019- 2020թթ դարձա Startup Armenia հիմնադրամի կողմից իրականացվող Startup Club-ի մասնակից, որի շրջանակներում էլ ավելի խորը գիտելիքներ ստացա հաջողակ ստարտափ զարգացնելու համար։ Չորս այլ մասնակիցների հետ միասին մշակեցինք Bright ստարտափը, որը ․ թվային հարթակ է հոգեբանների ու թերապիստների համար, ովքեր աշխատում են շփման խնդիր ունեցող երեխաների հետ, հարթակը թվային տեսքով անհրաժեշտ գործիքներ կտրամադրի թերապևտիկ սեանսների ժամանակ ։ Startup Club DemoDay-ին ներկայացրեցինք գաղափարը և արժանացանք մրցանակի՝ Beeline Startup Incubator-ի ինկուբացիոն ցիկլի մասնակցության։ Վերջինս մեզ հնարավորություն տվեց հանդիպելու տարբեր ոլորտների առաջատար մասնագետների հետ և ստանալ նրանց խորհուրդներն ու աջակցությունը։
Հաճախել եմ TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, մասնակցել եմ “Ամենախելացին” հեռուստախաղին, բանավեճի հանրապետական փուլերին, Brainring մրցույթին՝ արժանանալով հատուկ մրցանակի։ Դպրոցականների առարկայական օլիմպիադաների հանրապետական փուլում ռուսերեն և անգլերեն առարկաներից ստացել եմ դիպլոմներ, ԿԳՄՍ նախարարության կողմից է ինձ արժանացել եմ անվանական կրթաթոշակի։ Հայաստանի մարզերում ՏՏ ոլորտը զարգացնելու համար ստեղծված HydraLab-ի թիմի անդամ եմ։
Անի Տեր-Մարգարյան
Ողջույն, ես Անին եմ։ Ես Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան մրցույթի մասնակից եմ։ Սովորել եմ «ՇԻՐԱԿԱՑՈՒ ՃԵՄԱՐԱՆ» միջազգային գիտակրթական համալիրում։ Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան ծրագրին մասնակցելը փոխեց իմ կյանքը՝ ես շատ նոր բաներ բացահայտեցի ինքս իմ համար։ Ես հասկացա, թե որքան կարևոր է տեխնոլոգիապես կրթված լինելը գլոբալ անընդհատ զարգացող ու գիտելիքահեն աշխարհում։ Տեխնովացիա աղջիկներ, Հայաստան մրցեւյթից հետո ընտրվեցի աշակերտուհի-դեսպան Հայաստանից Տեխնովացիա ծրագրի կողմից։ Ծրագրի ընթացքում սովորեցի թիմային աշխատանք կատարել, գաղափարներ մշակել ու կյանքի կոչել։ Ուրախ եմ նշել, որ Տեխնովացիա Հայաստան ծրագրին մասնակցելու ընթացքում, նաև մեր թիմով հնարավորություն ունեցանք մասնակցելու ՏՀՏ ոլորտի աղջիկների օրվա տոնակատարությանը ՀԱՀ-ում։ Միջոցառումը տպավորիչ էր, քանի որ աղջիկներին ոգեշնչելու ու զորակցելու մեծ հնարավորություն էր։
Տեխնովացիա Հայաստան ծրագիրն իր դերն ունի իմ մասնագիտական զարգացման համար, ես ուսումս շարունակեցի ԱՄՆ-ում, այժմ էլ ապրում ու սովորում եմ ԱՄՆ-ում ու շատ եմ գնահատում իմ մասնակցությունը ծրագրին։

I am Tamara, I am a computer programmer. I graduated from the Department of Applied Mathematics, YSU. I have been interested in ICT since childhood.
In 2013 I attended Girls in ICT Day Celebrationin the frame of which I was selected as a winner in the conest on Information Society awareness raising for filming the best short video and an active participant and Ambassador.
Gilrs in ICT Day is celebrated by Women and Information Society NGO in Armenia. It has been marked in Armenia since 2012 on the fourth month, fourth day, fourth day every year.
I have been engaged with Technovation Girls, Armenia more than 4 years as a coding module instructor and a mentor.
Currently I work for ANEL Robotics Laboratory within the National Engineering Laboratories.
Tereza Tumanyan
I am Tereza, I am 17, I am a high schooler in Ashtarak, I am in the 12th grade. I am planning to pursue my carrer in IT, programing and entrepreneurship. Technovation Girls Program played a big role in my decision. When participating in Technovation Girls Program I gained better understanding of IT and significant skills for the future.
So, in 2017 Technovation Armenia program-competiton was first initiated in Armenia. With my classmates we formed Girls’ Punch team under the mentorship of our informatics teacher (Narine Mesropyan) and particpated in the program. Within 12 weeks we gained knowledge on coding, entrepreneurship, marketing, and pitching. Simultaniously we started generating ideas and working on the mobile application. As a result, we created Safe Internet application which aims to help net addicted people. We won grand prize for the application in Technovation Armenia regional competition. This achievement boosted my interest further in IT.
After Technovation Armenia 2017 award ceremony I was selected Technovation Challenge program schoolgirls ambassador in Armenia.My main misson was to invite girls to participate in the program, get to know better IT and entrepreneurship. I had many meetings with girls in Ashtarak, then we formed 2 teams; Dream Team and Codice Puellis (I was one of the members of the team). I shared with the teams the knowledge and skills I had gained at Technovation Armenia and we generated 2 ideas; Dream Team developed Arm Tour application (for tourists to find revelant information about Armenia when travelling to our country) and Codice Puellis developed 1of U mobile application to help children with autism. 1ofU application won Technovation Armenia 2018 Grand Prize.
Encouraged by the success, we moved on improving the application and entered Sevan Startup Summit 2018 competition. More than 800 projects were introduced 100 out of which earned permission to participate in the event our team was among them. In 2018 Sevan Startup Summit was held. The participants had a chance to get to know more about startup ecosystem with local and foreign specialists. 1ofU application was praised highly and became EduTech (Education) nomination winner, the prize was $1500. The prize was doubled by Arthur Mikaelyan, AICA foundation president. We received $3000 and had a chance to imporve the application, it is in Google Play Store now.
The same application also became European Youth Award 2018 international competition finalist startups (9 startups were presented). I presented it in SEEDIG6 conference ,DigiTech expo 2019, EMERGE technology conference in Minsk.
in 2019- 2020 I became Startup Club participant which is organised by Startup Armenia foundation. In the frame of it I got deeper knowledge to develop a success startup. With 4 other participants, we developed Bright startup which is a digital platform for psychologists and therapists who work with children with communication problems. The platform offers digital tools to the therapist for sessions therapeutical sessions. On Startup Club DemoDay we introduced the idea and got a prize for participating in Beeline Startup Incubator. It gave us an opportunity to meet leading specialists in different sectors for expertise and support.
I atttended TUMO center, participated in "The Cleverest" TV game, debate republican phases, and Brainring competition and got a special prize. In school olympiads received diplomas for good performance in Russian and English. I got a nominal scholarship by the Minsitry of Education, Science, Culture and SpORT, RA. I am member of Hydralab team which is created to develop IT in regions.
Ani Ter-Margaryan
I am Ani, Technovation Armenia participant. I left Anania Shirakatsy Lyceum. Participation in Technovation Girls, Armenia competition changed my life radically, I opened up a lot of things for myself. I realised how important it is to be technologically literate in our technologically rapidly developing and knowledge-based world. After the program in the frame our team (TechLadies) developed HASK mobile application to tackle waste management in Armenia I was selected to be the program Ambassador in Armenia. During the program I learnt to do team work, generate ideas and implement them.
I am glad to indicate that my team and I had a chance to participate in Girls in ICT celebration Day in Armenia, in Armenia. The event was impressive as it was a good chance to encourage and empower young girls.
Technovation Armenia program has its role in my professioanl development. I continued my education in the US. Currently I live and study in the US and I do value my participation in the program.